Pandemia, która stała się częścią naszego życia spowodowała szybki i trwały wzrost obrotów handlowych w sieciach internetowych. Handel tradycyjny, chociaż ciągle dominujący staje w konkurencji z organizacjami, które szybkością swojego działania wyznaczają nowe standardy. Aby w nowych warunkach rynkowych ciągle się rozwijać sieci retail muszą inwestować w nowe technologie w logistyce, tak aby właściwy produkt trafił we właściwe miejsce, we właściwym czasie. Jedną z metod osiągnięcia tego typu sytuacji jest wdrożenie systemu WMS (warehouse management system) w magazynie.
Czym jest system WMS?
System WMS to system zarządzania logistyką wewnętrzną regulujący przede wszystkim obszary przyjęcia do magazynu, składowania towaru w magazynie oraz wydania towaru poza magazyn. Zdecydowaną przewagą magazynu działającego w oparciu o profesjonalny system zarządzania magazynem jest szybkość obsługi zleceń w takim centrum dystrybucji. Dzieje się tak głównie ze względu na zastosowanie metod automatycznej identyfikacji danych w oparciu o technologię kodów kreskowych. To właśnie dzięki tego typu kodom lokowanym na każdym produkcie, czy najmniejszej jednostce logistycznej towaru obrót wewnątrz magazynu jest nadzorowany przez system WMS. To właśnie to informatyczne narzędzie przydziela najbardziej optymalne miejsce składowania w magazynie (wpływając na rozsądne gospodarowanie przestrzenią składowania), optymalizuje proces przyjęcia do magazynu, czy wspomaga kompletację towaru (system zarządzania magazynem wspiera różnorodne metody kompletacji, na przykład multi order picking, czyli metodę równoczesnej kompletacji wielu zamówień- strategia konieczna do obsługi logistyki e-commerce).
Nie tylko system WMS, konieczny jest również odpowiedni sprzęt.
Sam system kodów kreskowych, choć konieczny do lepszego zarządzania centrum dystrybucyjnym nie jest wystarczający, aby taki magazyn funkcjonował lepiej. Konicznym uzupełnieniem systemu WMS jest również sprzęt do automatycznej identyfikacji, czyli czytniki kodów kreskowych, drukarki etykiet, kolektory danych oraz infrastruktura sieci bezprzewodowej. Podstawą sprzętową umożliwiająca wykorzystanie technologii kodów kreskowych jest użycie drukarek etykiet samoprzylepnych. To właśnie tego typu etykiety stosowane są jako indywidualny numer rejestracyjny (LPN- license plate number), który stanowi wyróżnik każdej indywidualnej, najmniejszej policzalnej partii towaru. Etykiety samoprzylepne stosowane są również do oznaczania paczek wysyłkowych (wydruk etykiety kurierskiej stanowi bardzo często zwieńczenie procesu magazynowego).
HIT-Kody Kreskowy- kompleksowy dostawca usług i rozwiązań dla logistyki.
HIT-Kody Kreskowe to poznański dostawca rozwiązań dla logistyki. W naszej ofercie znajduje się cała paleta rozwiązań przedstawionych w tym artykule. Zapraszamy do współpracy.