Home Zdrowie i Uroda Dlaczego warto dbać o zdrowie stóp?

Dlaczego warto dbać o zdrowie stóp?

by Redakcja
Podologia – dlaczego nie powinno się zaniedbywać zdrowia stóp?

Podologia koncentruje się na profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu chorób stóp. Specjaliści z tej dziedziny przeprowadzają wiele różnych zabiegów mających na celu utrzymanie tej części ciała w dobrej kondycji. Wiele osób jednak zaniedbuje codzienną pielęgnację stóp i lekceważy pojawiające się odciski, modzele czy nieprawidłowo rosnące paznokcie. W artykule wyjaśniamy, z jakimi konsekwencjami może wiązać się takie postępowanie.

Jakie problemy może spowodować zły stan stóp?

Jako element układu ruchu stopy są kluczowe dla naszej mobilności i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Ich stan ma duży wpływ na postawę ciała. Dla przykładu noszenie źle dobranego obuwia skutkuje nie tylko dolegliwościami bólowymi w obrębie stóp, ale również kolan czy pleców. Z kolei nieleczone zmiany, takie jak odciski, zrogowacenia, modzele czy pękająca skóra stóp, mogą z biegiem czasu doprowadzić do powstania podatnych na infekcję ran.

usług podologa warto więc skorzystać, aby uniknąć bólu, wystąpieniu trudności z poruszaniem się czy wad postawy. Zła kondycja stóp może również spowodować problemy z układem krążenia. Zabiegom z zakresu podologii regularnie poddawać się powinny zwłaszcza osoby chorujące na cukrzycę. Sprzyja ona bowiem występowaniu ran i owrzodzeń. Ponadto ze względu na typową w przebiegu tej choroby neuropatię pierwsze objawy zakażenia mogą nie zostać przez pacjenta zauważone.

Podstawowe zabiegi z zakresu podologii

Na konsultację do podologa można zapisać się w celu usunięcia takich zmian patologicznych, jak odciski czy modzele, zwykle będące efektem nadmiernego ucisku bądź tarcia. Specjalista ten pomoże również z częstym problemem, jakim jest pękająca czy rogowaciejąca skóra pięt. Do takich gabinetów, jak salonu kosmetycznego Lusterko w Gdyni, można zgłosić się też na pedicure podologiczny, który pozwala pozbyć się problemu wrastających paznokci.

W zakres kompetencji podologa wchodzi ponadto leczenie grzybicy stóp, a także takich deformacji, jak płaskostopie czy haluksy. Podolog udziela również pacjentom doradztwa dotyczącego profilaktyki chorób stóp – podpowiada, jakie obuwie nosić, poleca odpowiednie kremy nawilżające, proponuje dobrane do potrzeb pacjenta ćwiczenia fizyczne oraz wyjaśnia podstawowe zasady prawidłowej pielęgnacji stóp.

Related Articles