Home Zdrowie i Uroda Postacie AMD – sucha a wysiękowa. Porównanie

Postacie AMD – sucha a wysiękowa. Porównanie

by Redakcja
Wyróżniamy dwie postacie AMD – mokrą oraz wysiękową. Sprawdź, jak je rozpoznać, czym się różnią oraz w jakich przypadkach należy udać się do specjalisty.

Wyróżniamy wiele chorób oka, które mogą dotknąć właściwie każdego z nas. Wśród nich warto wymienić między innymi AMD, czyli przewlekłą i postępującą przypadłość, która może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Pierwsze objawy są zauważalne przez ubytki pola widzenia centralnego, co utrudnia wykonywanie podstawowych codziennych czynności, na przykład prowadzenie czytanie. AMD występuje w formie suchej i wysiękowej. Czym się różnią?

Kiedy mamy do czynienia z suchą postacią AMD? 

Zapobieganie AMD nie jest proste. Na chorobę wpływa bowiem kilka czynników – wiek, kolor oczu oraz płeć. Schorzenie najczęściej dotyka osoby o niebieskim kolorze oczu oraz kobiety. Czynnikiem, który może zwiększać ryzyko wystąpienia przypadłości, jest palenie papierosów. Warto podkreślić, że w celu zminimalizowania negatywnych skutków AMD i podjęcia leczenia jak najszybciej, należy regularnie odbywać konsultacje okulistyczne. AMD może mieć dwie postacie. Częściej występującą jest ta sucha, ponieważ występuje u około osiemdziesięciu procent osób chorych.

Ta forma ma łagodniejszy przebieg i rozwija się powoli. Jednak w związku z tym nierzadko osoby, których dotyka AMD sucha, uważają, że jest to naturalna oznaka mijających lat i odkładają wizytę u okulisty na później, co może znacząco utrudnić odpowiednią kontrolę tego schorzenia. Suchą AMD możemy też określić wczesnym stadium choroby. Wówczas mamy do czynienia z uszkodzeniem fotoreceptorów siatkówki w jej najważniejszym sektorze czyli w plamce. Chorzy mogą zauważać stopniowe pogarszanie się widzenia centralnego.

Co należy wiedzieć na temat wysiękowej postaci AMD? 

Mimo tego, że wysiękowa postać AMD występuje znacznie rzadziej, to warto wiedzieć, czym się objawia i kiedy może się pojawić. O szczegółowe informacje postanowiliśmy zapytać specjalistę z poradni okulistycznej Pryzmat w Gliwicach, który wyjaśnił:

– Wysiękowa postać zwyrodnienia plamki żółtej pojawia się wśród chorych znacznie rzadziej. Warto jednak zwrócić uwagę, na objawy, które jej towarzyszą, ponieważ szybka terapia poprawia efekt końcowy. Należy podkreślić, że w przypadku wysiękowej AMD mamy do czynienia z szybkim i gwałtownym postępowaniem choroby. Wówczas dochodzi do pogorszenie jakości widzenia centralnego, które jest mocno odczuwalne. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów związanych z pogorszeniem widzenia, w tym przepadku np. krzywienie się obrazu,, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. W razie nieleczenia AMD wysiękowej mamy do czynienia z całkowitą utratą widzenia centralnego w zdecydowanej większości przypadków.

Related Articles