Płyty gazowe to tradycyjne i ponadczasowe rozwiązanie. Możliwość gotowania na otwartym, prawdziwym ogniu oraz precyzyjnej regulacji wielkości oraz siły płomienia sprawia, że wielu miłośników przyrządzania posiłków trwa przy tej technologii mimo dostępności innych rozwiązań. Warto jednak pamiętać o tym, że zwykłe kuchenki gazowe mają pewne wady. Do najważniejszych należy dość wysokie zużycie gazu oraz uwalnianie się toksycznego tlenku węgla podczas spalania.
- Płyta gazowa ceramiczna. Na czym polega jej działanie?
- Płyta gazowa ceramiczna. Czemu warto się na nią zdecydować?
- Płyta gazowa ceramiczna. Tradycja i nowoczesność w jednym
Nie bez znaczenia jest też to, że ich wygląd niezbyt dobrze komponuje się z wystrojem nowoczesnych kuchni. Jeśli właścicielowi kuchni zależy na minimalistycznym, prostym designie i braku wystających elementów, najczęściej decyduje się więc na modele zasilane energią elektryczną – przede wszystkim indukcyjne. Jeżeli jednak nie chcemy rezygnować z zalet płyt gazowych, a przy tym zależy nam na nowoczesnym wyglądzie oraz funkcjonalności płyt indukcyjnych, warto wybrać płytę gazową ceramiczną.
Płyta gazowa ceramiczna. Na czym polega jej działanie?
Płyty gazowe ceramiczne to technologia opracowana przez polską firmę Solgaz. Na tle konkurencyjnych rozwiązań wyróżnia się ona tym, że palniki zostały ukryte oraz szklaną lub ceramiczną płytą. W związku tym możliwe było osiągnięcie nietypowego jak na kuchenki gazowe efektu znane przede wszystkim z płyt indukcyjnych. Sprawia to, że z powodzeniem można dopasować jedną z nich do wystroju nowoczesnych kuchni.
Płyta gazowa ceramiczna. Czemu warto się na nią zdecydować?
Innowacyjna konstrukcja, którą cechuje się płyta gazowa ceramiczna sprawia, że ma ona wiele zalet. Poza wspomnianym już nowoczesnym designem, idealnym do minimalistycznych, eleganckich wnętrz, najważniejsze z nich to na pewno:
przyjazna dla środowiska eksploatacja – zredukowane zużycie paliwa oraz duże zmniejszenie ilości wydzielanych do powietrza gazów powstałych przy spalaniu sprawiają, że płyta gazowa ceramiczna jest zdecydowanie bardziej niż tradycyjna przyjazna dla środowiska;
bezpieczne użytkowanie – przy spalaniu gazu w płytach ceramicznych powstaje dużo mniej tlenku węgla, co sprawia, że ich eksploatacja jest znacznie bezpieczniejsza niż przypadku zwykłej kuchenki. Ma to duże znaczenie przede wszystkim we wnętrzach, w których dostęp świeżego powietrza jest ograniczony. Brak płomienia oraz obecność specjalnych zabezpieczeń redukuje ponadto ryzyko poparzenia oraz wycieków gazu;
niskie koszty gotowania – płyta gazowa ceramiczna marki Solgaz zużywa nawet o połowę mniej gazu niż kuchenka ze zwykłymi palnikami. Dzięki konstrukcji zakładającej umieszczenie palników pod szkłem, jej twórcom udało się osiągnąć dużo lepszą wydajność spalania gazu – łącznie z jego niebezpiecznymi składnikami. To nie tylko niweluje ryzyko zatrucia spalinami, ale też sprawia, że możliwe jest osiągniecie wyższej temperatury spalania – nawet do 800 stopni Celsjusza – i skrócenie czasu gotowania. Kuchenki Solgaz posiadają również palnik wykorzystujący ciepło spalin;
łatwe utrzymanie czystości w kuchni – brak otwartego płomienia pozwala uniknąć powstawanie plam z przypalonego jedzenia oraz zabrudzenia garnków;
możliwość użycia zwykłych garnków – w przeciwieństwie do kuchenek indukcyjnych, na ceramicznych płytach gazowych można wykorzystać dowolny typ naczyń.
Płyta gazowa ceramiczna. Tradycja i nowoczesność w jednym
Jak widać, płyta gazowa ceramiczna to doskonałe rozwiązanie do różnych wnętrz – nie tylko tych nowoczesnych. Nawet jeśli nie zależy nam na minimalistycznym designie, z całą pewnością docenimy pozostałe zalety tego rozwiązania – niskie koszty eksploatacji, czystość oraz bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska.