Home Moda i Styl Dobre maniery mężczyzny – podstawowe zasady, których należy przestrzegać

Dobre maniery mężczyzny – podstawowe zasady, których należy przestrzegać

by Redakcja
Dobre maniery mężczyzny - podstawowe zasady, których należy przestrzegać

Odpowiednie maniery sprawiają, że lepiej się prezentujemy, jesteśmy traktowani poważnie i sprawiamy dobre pierwsze wrażenie. Wielu mężczyzn zapomina o drobniejszych konwenansach współczesnego dobrego wychowania, przez co coraz rzadziej doświadczyć można towarzystwa prawdziwego gentlemana. Jakie maniery powinien mieć dzisiaj mężczyzna, aby oczarowywać wszystkich w swoim towarzystwie?

Czym są dobre maniery?

Mało co świadczy o mężczyźnie tak, jak dobre maniery. Począwszy od prostych, znanych wszystkim zasad, jak powitania i uprzejmość, wykazywanie się szacunkiem do rozmówcy czy dbanie o schludny wygląd, aż po bardziej subtelne przejawy dobrego wychowania, takie jak dobranie odpowiednich butów do okazji czy niedopinanie ostatniego guzika marynarki. Styl i dobre maniery idą często w parze: stylowy mężczyzna musi umieć poprawnie się zachować w danej sytuacji. Jakie są dobre maniery, których powinien posiadać każdy gentleman? Oto 10 zasad savoir vivre dla mężczyzn.

1. Schludny wygląd

Nie chodzi o to, aby na każdą możliwą okazję zjawiać się w garniturze, ale by nigdy nie wyglądać niechlujnie bądź niedbale. Wyprasowana koszula, czyste buty, gładko ogolona twarz tudzież odpowiednio zadbana broda to coś, o czym nie może zapomnieć żaden mężczyzna chcący wyglądać dobrze, schludnie i elegancko. Ważne jest zadbanie o detale – dobieranie odpowiednich, nie krzykliwych dodatków do garnituru, które będą dobrze komponowały się z resztą stroju to umiejętność, która przyda się każdemu mężczyźnie.

2. Bycie na czas

Nie ma nic zabawnego w ciągłym spóźnianiu się. Niektórzy ze swojej niedbałości czynią wręcz cechę charakteru, spóźnialstwo to jednak przede wszystkim oznaka braku szacunku do drugiej osoby. Umawiając się na spotkanie planujemy swój dzień tak, aby na miejscu stawić się najpóźniej kilka minut przed czasem.

3. Uprzejmość

Co to są dobre maniery? To przede wszystkim umiejętność przejawiania szacunku do drugiej osoby. Przejawiać się mogą na różne formy: dress codu czy znajomości zwyczajów, ale przede wszystkim opierają się na byciu uprzejmym wobec drugiej osoby. Życzliwość nawet wobec tych, którzy dla nas są opryskliwi lub grubiańscy to oznaka dojrzałości, opanowania i dobrego wychowania. Nie chodzi o przymilanie się, ale o traktowanie każdego z szacunkiem.

4. Odpowiednia higiena

Lato czeka za rogiem, a w gorące dni dbanie o właściwą higienę staje się jeszcze ważniejsze. Wielu mężczyzn ogranicza się do szybkiego prysznica i codziennego golenia, poranna rutyna gentlemana powinna być jednak nieco bardziej rozbudowana. Nie ma nic niemęskiego w dbaniu o zdrową, dobrze nawilżoną skórę. Zadbanie o dokładną higienę całego ciała pozwala mężczyźnie z dobrymi manierami wybić się na tle innych.

5. Dobre maniery przy stole

Umiejętność właściwego zachowywania się przy jedzeniu to coś, na czym polega savoir vivre. Oczywistym jest, że należy jeść z zamkniętymi ustami i nie mlaskać, trzymać łokcie przy sobie i nie być łapczywym. Oprócz tego warto jednak doszkolić się w kwestii odpowiedniego używania sztućców, aby móc zabłysnąć w towarzystwie.

6. Powściągliwość

Właściwa dawka stoicyzmu pozwala zostać opanowanym nawet w nerwowych sytuacjach – a z oddawania się negatywnym emocjom nigdy nikt nie skorzystał. Zachowywanie spokoju i nie wybuchnie gniewem to cnota osoby dojrzałej i kulturalnej.

7. Odłożenie telefonu

Ciągłe wpatrywanie się w telefon, szczególnie w towarzystwie, to oznaka braku dobrych manier. Smartfony mogą kusić ciągłym dostępem do nowych informacji, nowego contentu i nowych kontaktów, jednak będąc wśród innych należy wyciszyć telefon i schować go do kieszeni.

8. Dyskrecja

Umiejętność dotrzymywania słowa i zachowywania poufnych informacji dla siebie czyni nas lojalnymi i przede wszystkim pokazuje, że potrafimy dotrzymać obietnicy. Dyskrecja jest cechą cenioną na każdej płaszczyźnie życia – zarówno w towarzystwie, jak i w pracy.

9. Kultura osobista

Sprośne żarty, zwłaszcza w towarzystwie kobiet, nie świadczą najlepiej o wychowaniu. Nie chodzi rzecz jasna o siedzenie na każdym spotkaniu z kamienną twarzą, celny, cięty i inteligentny humor potrafi jednak unikać niepotrzebnej wulgarności.

10. Pewność siebie

Charyzma i umiejętność dobrego prezentowania się to klucz do zrobienia świetnego pierwszego wrażenia. Komunikatywność i pewność w swoje umiejętności pozwoli gentlemanowi zdobyć uznanie innych w dowolnej sytuacji towarzyskiej.

 

Related Articles