Home Zdrowie i Uroda Depresja sezonowa u mężczyzn. Jak światłoterapia pomaga w profilaktyce i leczeniu depresji sezonowej i wspomaga leczenie innych rodzajów depresji i zaburzeń snu?

Depresja sezonowa u mężczyzn. Jak światłoterapia pomaga w profilaktyce i leczeniu depresji sezonowej i wspomaga leczenie innych rodzajów depresji i zaburzeń snu?

by Redakcja
Depresja sezonowa u mężczyzn. Jak światłoterapia pomaga w profilaktyce i leczeniu depresji sezonowej i wspomaga leczenie innych rodzajów depresji i zaburzeń snu?

Depresja i zaburzenia snu to poważne choroby, dotykające mężczyzn na całym świecie. Rosnąca świadomość społeczeństwa i otwartość ludzi sprawiają, że problemy te przestają stanowić sferę tabu. W jaki sposób mężczyźni mogą sobie radzić z depresją sezonową i zaburzeniami snu? Na czym polega fototerapia?

Czym są zaburzenia snu?

Zaburzenia koncentruje się nie tylko wokół długości, ale również jakości snu. Niekiedy są one na tyle poważne, że utrudniają normalne funkcjonowanie w sferze fizycznej, emocjonalnej i umysłowej. W celu zdiagnozowania problemu stosuje się zazwyczaj polisomnografię, obrazującą zmianę różnorodnych parametrów w trakcie snu pacjenta. Zaburzenia snu dzieli się na dyssomnie i parasomnie. Jako przykłady pierwszego z nich można wskazać: bezsenność, nadmierną senność, czy też narkolepsję. Parasomnie to natomiast lęki nocne, koszmary oraz somnambulizm. W najprostszym ujęciu dyssomnia to zaburzenia, które są związane z nieprawidłową długością, ilością i jakością snu. W przypadku parasomni obserwuje się natomiast dziwne zachowania w trakcie snu bądź w trakcie wybudzenia.

Depresja sezonowa

Depresja zaliczana jest do poważnych zaburzeń psychicznych. Jej objawami są m.in. niska samoocena, obniżony nastrój, brak chęci do podjęcia działań, apatia, słaby apetyt, bezsenność itp. Należy zaznaczyć, że nie każda depresja ma taki sam przebieg. Sezonowe zaburzenie afektywne pojawia się najczęściej u pacjentów w okresie października bądź listopada i trwa ono do marca lub kwietnia. Osoby dotknięte depresją czują się smutni, apatyczni, przestraszeni oraz zmęczeni. Mają oni wyraźne problemy z koncentracją i pamięcią, trudności z wykonywaniem codziennych zajęć oraz kłopoty z zasypianiem. Bardzo łatwo je zdenerwować, a u wielu z nich występuje wzmożona chęć do spożywania węglowodanów, co skutkuje zwiększeniem masy ciała.

Fototerapia

Jedną z metod leczenia depresji sezonowej jest helioterapia. Polega ona na wykorzystaniu światła widzialnego o białym kolorze, które podobnie jak naturalne światło słoneczne ma właściwości terapeutyczne przy okresowych zaburzeniach afektywnych. Jednym z największych atutów tej terapii jest brak poważnych skutków ubocznych. W leczeniu depresji sezonowej wykorzystuje się światło o natężeniu co najmniej 2500 luksów na poziomie oczu pacjenta. Terapie trwają maksymalnie do 2 godzin dziennie, a po dwóch tygodniach pacjent udaje się do lekarza, który ocenia skuteczność metody w leczeniu. Warto zaznaczyć, że fototerapia ma bardzo dużą skuteczność. Dzięki niej aż 75% osób dotkniętych okresowym zaburzeniem afektywnym zaobserwowało znaczącą poprawę zdrowia. Zazwyczaj w celu podtrzymania efektów światłoterapii przeprowadzane są dodatkowe sesje co 2 lub 4 dni lub włączane są do rutyny dnia codziennego w miesiącach jesienno-zimowych. Lampy są niezwykle pomocne w walce z różnorodnymi formami depresji (ogólną, sezonową, okołoporodową, CHAD)

Czym są lampy antydepresyjne?

Lampa emituje światło, które pomaga w leczeniu różnego typu depresji i zaburzeń sennych. Poprawia ono koncentrację, nastrój i zwiększa chęć do działania. Lampa na depresję może kosztować od 650 do ponad 2000 złotych, w zależności od wielkości, intensywności światła itp. Najmocniejszy z dostępnych modeli to INNOLUX Supernova. Lampa na depresję emituje białe, neutralne światło o natężeniu 10000 luksów i temberaturze barwowej 4000 K. Jest ono przyjemne i całkowicie bezpieczne dla oczu. Jakie zalety mają lampy, emitujące światło dzienne? Największą z nich jest oczywiście skuteczność działania. Lampy są niezwykle pomocne w walce z różnorodnymi formami depresji (ogólną, sezonową, okołoporodową, CHAD). Co więcej, można je też stosować w przypadku problemów ze snem i zaburzeń rytmu dobowego.

Lampa Valovoima biurkowa

Budziki antydepresyjne

Budzik świetlny, podobnie jak lampa, wspomaga walkę z depresją i zaburzeniami snu. Na czym polega mechanizm ich działania? Budziki posiadają system zmiany jasności i koloru światła imitując w ten sposób wschody i zachody słońca. Dzięki temu jest on w stanie z samego rana wybudzić śpiącego bądź też wyciszyć go po zapadnięciu zmroku poprzez stopniowe rozświetlanie lub ściemnianie źródła światła. Budziki świetle są tańsze od lamp antydepresyjnych, a podstawowy model można kupić za około 600 zł. Jakie są zalety symulatora? Regularnie użytkowanie budzika zwiększa energię i koncentrację, ułatwia naturalne wybudzenie, poprawia nastrój oraz pozwala na uregulowanie dobowego rytmu. Symulatory są całkowicie bezpieczne dla oczu.

Budzik świetlny Beurer

Inne metody fototerapii

Budziki i lampy to nie jedyne produkty, które wykazują skuteczność w walce z depresją i zaburzeniami snu. Dużą popularnością cieszą się też okulary fototerapeutyczne. Są wygodne, lekkie, dlatego można je mieć zawsze przy sobie. Regulują wydzielanie melatoniny, a ich działanie jest całkowicie bezpieczne dla ludzkich oczu. Okulary stworzone są w taki sposób, by mogły z nich też korzystać osoby słabowidzące, które na co dzień noszą szkła korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

Fototerapia to efektywna i bezpieczna metoda w walce z depresją, zaburzeniami snu i innymi zaburzeniami. Warto jednak pamiętać, by szukając lampy, okularów lub budzika, wziąć pod uwagę renomę sklepu i producenta. Bardzo łatwo można bowiem trafić na produkt, który nie spełni swojego zadania.

Przygotowano we współpracy ze sklepem LLux.pl

Related Articles