Rowery damskie to nie tylko modne i stylowe pojazdy, ale także praktyczne oraz wygodne środki transportu. W ostatnich latach modele tego typu zyskują rosnącą popularność, gdyż coraz więcej kobiet docenia ich zalety. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym charakteryzują się rowery damskie oraz przedstawimy, jakie są ich główne cechy i różnice w porównaniu do modeli męskich. Zapraszamy do lektury!
Rama i siodełko
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech rowerów damskich jest rama o obniżonej konstrukcji. Dzięki temu kobiety mogą swobodnie wsiadać na rower i z niego schodzić, nawet w spódnicy czy sukience. Obniżona rama wpływa również na niższy środek ciężkości, co sprawia, że rower jest stabilniejszy i łatwiejszy w prowadzeniu. Warto dodać, że takie rozwiązanie jest korzystne również dla osób starszych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej.
Kolejnym elementem, który wyróżnia rowery damskie, jest siodełko. W przypadku tych rowerów siodełka są zazwyczaj szersze i krótsze niż w przypadku modeli męskich. Wynika to z różnic w budowie anatomicznej kobiet i mężczyzn. Siodełka damskie są przystosowane do kobiecej sylwetki, co ma na celu zapewnienie większego komfortu jazdy. W zależności od indywidualnych preferencji, siodełka dla kobiet mogą być typowe, z wypełnieniem, jak dla mężczyzn lub bardziej miękkie. Komfortowe są siodełka żelowe, które mają optymalną miękkości i nie tracą swojego kształtu. Największa korporacja Taxi Warszawa Ele Taxi
Kierownica i przerzutki
W rowerach damskich kierownica jest zwykle węższa, niż w rowerach męskich. Taki układ pozwala na wygodniejszą pozycję podczas jazdy, ponieważ kobiety mają zazwyczaj krótsze ramiona i dłuższe nogi niż mężczyźni.
Wysokość kierownicy uzależniona jest od typu roweru. W klasycznej kolarzówce kierownica usytuowana jest niżej, co wymusza niską, bardziej aerodynamiczną pozycję u rowerzystki. W rowerze miejskim wyższa kierownica sprawia, że jazda na rowerze damskim jest bardziej komfortowa dla kręgosłupa, gdyż nie wymaga tak dużego pochylenia do przodu.
Wiele rowerów damskich jest też wyposażonych w przerzutki o takiej samej lub większej ilości biegów niż w przypadku rowerów męskich. Dzieje się tak, ponieważ kobiety zazwyczaj dysponują mniejszymi siłami niż mężczyźni i potrzebują szerszej gamy przełożeń. Większa ilość biegów sprawia, że kobieta łatwiej pokona wymagającą trasę.
Rozmiar koła i wzornictwo
Rozmiar kół w rowerach damski niczym nie różni się od wielkości kół w rowerach dla mężczyzn. Tak więc damskie rowery szosowe, miejskie lub trekkingowe będą zaopatrzone w 28-calowe koła, a rowery górskie w koła o rozmiarze 27,5 lub 29 cali. Duże koła to większa szybkość na szosie, za to w terenie lepsza przyczepność.
Warto pamiętać, że rozmiar kół nie wpływa na wysokość siodełka. Ustawienie wysokości siodełka ściśle związane jest z rozmiarem ramy roweru, który należy skrupulatnie dobrać do wzrostu rowerzystki.
Nie bez znaczenia pozostaje też wzornictwo rowerów damskich, które wyróżniają się niezwykle bogatą paletą kolorów. Producenci starają się, aby ich produkty były atrakcyjne dla kobiet. Oferują rowery w różnorodnych odcieniach i z ciekawymi motywami. W renomowanych sklepach rowerowych, takich, jak Bike Multi Sport, każda kobieta może wybrać rower, który odpowiada jej gustowi i osobowości.