Wazektomia powszechnie określana jest jako podwiązanie nasieniowodów. To niezwykle prosty, a przy tym skuteczny zabieg umożliwiający ochronę przed niechcianą ciążą. Wyjątkowa wygoda i efekt na całe życie sprawiają, że metoda cieszy się dużym zainteresowaniem. Dowiedz się więcej.
Czym jest wazektomia?
Urologia estetyczna to dział medycyny zajmujący się niwelowaniem zróżnicowanych defektów. Oferuje jednak także zabieg wazektomii, stanowiący wysoce skuteczną metodę antykoncepcji. Nie wymaga pamięci o prezerwatywach ani przyjmowaniu tabletek, powikłania zdarzają się bardzo rzadko.
Wazektomia to w pewnym stopniu odwracalna metoda antykoncepcji. Zaznaczmy przy tym — w pewnym stopniu. Odwrócenie wazektomii, czyli odtworzenie ciągłości nasieniowodów, może się powieść, jednak nie zawsze się to udaje. Mężczyźni, którzy nie są pewni swojej decyzji, mogą pozostać przy dotychczasowych metodach antykoncepcji lub zamrozić nasienie.
Wbrew obawom niektórych panów wazektomia w żadnym stopniu nie wpływa na funkcje seksualne. W dalszym ciągu dochodzi do wytrysku. Różnica polega na tym, że ejakulat jest odtąd pozbawiony plemników. Uniemożliwia to zapłodnienie. Niektórzy pacjenci obserwują wzrost satysfakcji ze współżycia, które po zabiegu wazektomii przestaje wiązać się ze stresem.
Ile kosztuje wazektomia? Ceny różnią się w zależności od metody — klasyczna jest tańsza od kanadyjskiej (bez skalpela).
Czemu wykonuje się wazektomię?
Wazektomia to dobra metoda dla mężczyzn, którzy nie chcą mieć więcej dzieci lub nie planują ich wcale. Jej skuteczność jest znacznie wyższa względem klasycznych metod. Jednocześnie wiąże się z wysokim poziomem bezpieczeństwa. Nie ma tu mowy o ryzyku nowotworów czy zakrzepicy, które pojawiają się czasem przy antykoncepcji hormonalnej dla pań.
Wazektomia jest dobrym wyborem zwłaszcza w stałych związkach. Pozwala zapomnieć o stosowaniu prezerwatyw, jak również chroni partnerki i żony przed konsekwencjami długoterminowego stosowania środków hormonalnych. Nie muszą one też dłużej pamiętać o przyjmowaniu tabletek o stałej godzinie, a także ich interakcjach z żywnością i lekami.
Po podwiązaniu nasieniowodów wykonuje się jedynie profilaktyczne badanie nasienia, które potwierdza, że ich ciągłość została przerwana.
Pamiętajmy, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Na czym polega wazektomia?
Ten mikrochirurgiczny zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym aplikowanym w prącie. Ze względu na ograniczenie dyskomfortu pacjent nie widzi procedury. Lekarz rozwarstwia mosznę, a następnie przecina i podwiązuje nasieniowody. Wazektomię można wykonać także metodą kanadyjską, czyli bez skalpela — poprzez termoobkurczenie nasieniowodu. Wówczas nie zakłada się szwów.
Zabieg jest nieskomplikowany, jednak warto go powierzyć klinice, w której wykonywany jest z najwyższą starannością, co wpływa na jego skuteczność. Trwa około pół godziny.
Rekonwalescencja po zabiegu wazektomii.
Hospitalizacja jest zupełnie niepotrzebna. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Bezpośrednio po nim prowadzić samochód. W dniach następujących po wazektomii zaleca się unikanie wysiłku fizycznego i spożywania alkoholu. Po przyjeździe do domu pacjent zwykle może zdjąć opatrunek. Należy nosić obcisłą bieliznę. Zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości przez tydzień.
Po wykonanym zabiegu przeprowadza się badanie potwierdzające jego skuteczność. Pierwszy test na obecność plemników w nasieniu można wykonać po upływie 8 tygodni, następny — po kolejnych czterech. Alternatywnie — po 30 ejakulacjach.
Skutki uboczne i powikłania po wazektomii.
U większości mężczyzn wazektomia nie wywołuje żadnych powikłań i skutków ubocznych. Po prawidłowo wykonanym zabiegu wazektomii może utrzymywać się nieznaczny dyskomfort w pierwszych dniach. Ewentualne skutki uboczne to zwykle zgrubienie, które wchłania się samoistnie. Zdarzają się poważniejsze powikłania, w tym zespół bólowy utrzymujący się do kilku tygodni.
Kto może w Polsce skorzystać z wazektomii?
Wazektomia w Polsce jest dozwolona dla wszystkich pełnoletnich mężczyzn. Poszczególne kliniki mogą mieć w tej kwestii pewne zastrzeżenia. Niektóre wykonują zabieg dopiero u panów po 25 lub 30 roku życia, inne — jedynie u tych, którzy już posiadają swoje dzieci. Prawo nie reguluje tej kwestii.