Wiele osób przechodzących na dietę ketogeniczną zastanawia się, czy nie będą musiały one zrezygnować ze swoich ulubionych potraw takich, jak np. Spaghetti bolognese ze względu na obecność w nich makaronu. Składnik ten w klasycznej formie charakteryzuje się wysoką zawartością węglowodanów, a takie pokarmy są na tej diecie eliminowane. Jak wygląda sytuacja w rzeczywistości?
Makaron a dieta ketogeniczna – czy rezygnacja ze swoich ulubionych dań jest konieczna?
Dania z makaronem dla wielu osób są jednymi z ulubionych. Nic więc dziwnego, że niektóre z nich obawiają się, że przechodząc na taką dietę, będzie musiała zrezygnować ze swojego ulubionego jedzenia. Do produkcji takiego produktu w tradycyjnej formie wykorzystuje się mąkę. W 100 gramach tego składnika znajduje się aż 76,31 gramów węglowodanów. Z tego względu przekroczenie zalecanej normy wynoszącej 30 gramów dziennie jest całkiem realne. Może to uniemożliwić osiągnięcie ketozy, która jest podstawowym celem tej diety. Jakie makarony należy wyeliminować z uwagi na zawartość węglowodanów? Wśród nich można wymienić m.in.:
- makaron zbożowy,
- makaron ryżowy,
- makaron gryczany.
Na szczęście obecnie na rynku konsumenci mają dostęp do wielu alternatyw klasycznej wersji tego produktu. Dzięki temu osoby będące na tej diecie będą mogły w dalszym ciągu odtwarzać smakowite dania na bazie makaronu.
Makaron z warzyw – czy to dobry pomysł?
Najprostszym, ale cieszącym się sporą popularnością makaronem, jest makaron z warzyw takich, jak marchew, czy cukinia. Aby go przygotować, wystarczy skorzystać z obieraczki, dzięki, której będzie możliwe utworzenie cienkich plastrów. Makaron w takiej formie charakteryzuje się bardzo niską zawartością węglowodanów. W przypadku makaronu będą to jedynie 2 gramy węglowodanów na 100 gramów produktu. Co ciekawe wielu osobom taka warzywna propozycja przypadła do gustu i lubią odtwarzać ten niepowtarzalny smak. Jest to propozycja, którą choć raz warto wypróbować. Poznaj najpopularniejsze potrawy Wielkiej Brytanii razem z RecenzuJem.pl
Makaron na keto – z jakich propozycji dostępnych na rynku warto skorzystać?
W dzisiejszych czasach konsumenci mają możliwość skorzystania z szeregu gotowych propozycji znajdujących się obecnie w sprzedaży. Wśród nich można wymienić:
- makaron konjac – to propozycja, która sprawdzi się perfekcyjnie do przygotowywania dań kuchni azjatyckiej i nie tylko, wbrew pozorom jego atutem jest brak konkretnego smaku, dzięki któremu można go z powodzeniem wykorzystać do przygotowywania rozmaitych potraw. Na 100 gram tego produktu przypada jedynie 0,5 grama węglowodanów. Oprócz tego makaron konjac charakteryzuje się niską kalorycznością i dobroczynnym wpływem na funkcjonowanie układu pokarmowego.
- makaron z serca palmy – to alternatywa, która z pewnością przypadnie do gustu osobom lubiącym urozmaicać swoją dietę o nowe smaki, produkt ten również sprawdzi się doskonale do przygotowywania dań kuchni orientalnej. Sprawdzi się on równie doskonale do sosów, natomiast z uwagi na konsystencję nie powinno się go używać w formie zamiennika makaronu do zup. W 100 gramach takiego makaronu są 3 gramy węglowodanów.
- makaron z roślin strączkowych – to produkt, który ma nieco więcej węglowodanów, niż wcześniej wymienione, więc można go włączyć dopiero po przejściu przez proces adaptacji, ciekawe propozycje to makaron z soczewicy, czy ciecierzycy, które są zbliżone smakiem do tego tradycyjnego. Na 100 gram takich makaronów przypada nieco ponad 20 gramów węglowodanów.