Gdy dojdzie do wypadku, w wyniku którego do oka dostanie się ciało obce, kluczowe jest szybkie i prawidłowe przepłukanie oczu, które może pomóc uniknąć poważnych uszkodzeń narządu wzroku. W artykule omówimy jak prawidłowo przepłukać oczy przy użyciu płuczki do oczu. Zachęcamy do lektury.
Płuczki do oczu — pierwsza pomoc dla Twoich oczu
Pierwszym krokiem w przypadku dostania się ciała obcego czy substancji do oka jest użycie płuczki do oczu. Jest to specjalne urządzenie, które pozwala na szybkie i skuteczne przemycie oczu przed otrzymaniem pomocy lekarskiej. Płuczki do oczu są często stosowane w miejscach pracy narażonych na niebezpieczne sytuacje, takich jak laboratoria chemiczne, warsztaty czy zakłady przemysłowe. Mogą także znaleźć się na wyposażeniu strażaków i ratowników medycznych.
Urządzenie to, które dystrybuuje m.in. firma KROLPOL SAFETY, składa się z giętkiej butelki z wodą oraz rurki wznoszącej, która prowadzi do głowicy płuczącej. Po naciśnięciu butelki woda przepływa rurką, tworząc szeroką fontannę, która gwarantuje bezpieczne przemywanie oczu. Krawędzie głowicy są zaokrąglone i dopasowane do kształtu oczodołu, co zapewnia komfortowy kontakt, ochronę gałki ocznej oraz odpowiednie doszczelnienie okolic oka. Płuczki do oczu można stosować zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej.
Jak prawidłowo przepłukać oczy?
W przypadku konieczności przepłukania oczu warto znać kilka podstawowych zasad postępowania. Przede wszystkim należy unikać pocierania oka, gdyż może to prowadzić do dodatkowych uszkodzeń. Należy delikatnie otworzyć powiekę i skierować strumień płynu na oko. Warto pamiętać, żeby nie kierować strumienia bezpośrednio na gałkę oczną, ale raczej na błonę śluzową oka. Woda powinna swobodnie spływać z oka, usuwając ciało obce lub niebezpieczną substancję.
W przypadku braku płuczki do oczu można również użyć czystej wody bieżącej. Jednak należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i delikatności podczas przepłukiwania. Warto również zwrócić uwagę na to, aby woda była w miarę możliwości przegotowana lub pochodziła ze sprawdzonego źródła, aby uniknąć dodatkowych infekcji. Jeśli po płukaniu dolegliwości ustąpią, warto mimo wszystko wezwać pogotowie lub jak najszybciej skonsultować się z lekarzem okulistą, który sprawdzi stan oka i zaleci dalsze leczenie, jeśli będzie to konieczne.