W trakcie zabiegów fartuch chirurgiczny chroni operatora przez kontaktem z płynami ustrojowymi. Tego rodzaju odzież jest kluczowa dla zachowania sterylności przez lekarzy i pielęgniarki, a tym samym dla zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu i pacjentowi. W artykule wyjaśniamy, czego używa się do produkcji takich fartuchów i na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego rodzaju.
Z jakich materiałów wykonuje się fartuchy chirurgiczne?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami sterylne fartuchy chirurgiczne muszą posiadać certyfikaty wymagane przez dyrektywę MDR i spełniać normę PN EN 13795 1-3. Do ich wytwarzania wykorzystuje się różne materiały – ważne, by nie zawierały substancji alergizujących, jak np. lateks naturalny. Niektóre firmy, takie jak sklep z artykułami medycznymi Dina-Hitex, oferują fartuchy chirurgiczne z włókniny bawełnopodobnej typu SMS (ang. Spunbond-Meltblown-Spunbond). Główne zalety tego typu odzieży ochronnej to:
- wysoki stopień filtracji bakteryjnej (BFE),
- właściwości antystatyczne,
- lekkość,
- optymalna hydrofobowość,
- wytrzymałość.
Jednorazowe fartuchy chirurgiczne wyposażone są w wiązania na troki łączone kartonikiem i zapięcia na rzepy. Sprzyja to zachowaniu najwyższego poziomu higieny. Z kolei elastyczne mankiety bardzo dobrze przylegają do nadgarstków, co zapewnia nie tylko wygodę podczas pracy, ale również zabezpiecza przed przedostawaniem się patogenów.
Jakie są rodzaje fartuchów chirurgicznych?
Wysokiej jakości fartuch chirurgiczny gwarantuje optymalny poziom szczelności, należycie izoluje od źródeł infekcji i zabezpiecza przed przenikaniem płynów. Jednocześnie powinien być wygodny w użytkowaniu, dobrze przylegać do ciała i nie krępować ruchów. Podczas wyboru fartucha chirurgicznego powinno się uwzględnić typ zabiegu – m.in. to, jaką ilość płynów będzie generował.
Standardowe fartuchy chirurgiczne polecane są w przypadku operacji z mniejszą ilością płynów. Jeżeli jednak zabieg będzie wiązać się z ich większą ilością, dobrym rozwiązaniem są fartuchy chirurgiczne wzmocnione. Posiadają one specjalne, pełniące funkcje barierowe wstawki foliowe w rękawach i przedniej części, dzięki którym odzież zyskuje wyższy poziom nieprzemakalności. Pozwala to zachować odpowiednią higienę i zwiększa komfort operatora.